National Insurance Number

Jak to jest z National Insurance Number?

Jeśli podpisujesz umowę o pracę w Zjednoczonym Królestwie, składki opłacasz właśnie tam. Jeśli jednak umowę o pracę podpisałeś z agencją w Polsce, to nie musisz już płacić składek socjalnych w Wielkiej Brytanii. Takim osobom Biura ZUS wydają zaświadczenie E101 potwierdzające opłacanie składek socjalnych w Polsce.


Pracujesz w UK, musisz mieć National Insurance Number

Osoby, które płacą podatki i składki National Insurance, dostają numer NI (National Insurace Number). Jest on konieczny do podjęcia legalnej pracy na terenie Zjednoczonego Królestwa. NI jest przyznawany bezpłatnie każdej osobie rejestrującej się w Departament of Social Security. Ma wpływ na wysokość odprowadzanych podatków, przy naliczaniu emerytury czy ubieganiu się o zapomogi.


National Insurance Number krok po kroku

Jeśli chcesz otrzymać National Insurance Number powinieneś zgłosić się do swojego pracodawcy lub do Job Centre (Biura Pracy) i poprosić o numer do urzędu, w którym załatwisz NI.  

Najważniejsze dokumenty, których potrzebujesz, żeby ubiegać się o NI:
 • Paszport
 • Dowód tożsamości
 • Dokument potwierdzający zatrudnienie ( może to być umowa o pracę, list od pracodawcy)
 • Dokument potwierdzający adres zamieszkania ( mogą to być rachunki, jeśli nie masz żadnego rachunku na swoje nazwisko i mieszkasz u znajomych lub rodziny, to wtedy musisz wziąć kopię umowy o mieszkanie osoby , na którą jest umowa, z landlordem oraz list napisany przez właściciela mieszkania wyjaśniający kim dla niego jesteś oraz potwierdzający, że mieszkasz pod wskazanym adresem, list powinien być własnoręcznie podpisany)
 • Wyciąg z banku
 • Dokumenty z Home Office

Jeżeli studiujesz potrzebujesz dodatkowo: kartę studencką, dokument potwierdzający studiowanie wraz ze szczegółami na temat kierunku studiów. Żaden z dokumentów nie może być kserowany. To muszą być oryginały.

Jeśli wszystkie procedury zostały pokonane bezproblemowo, pozostaje czekanie. Na NI czeka się kilka tygodni. Najpierw przesłana zostaje decyzja o przyznaniu National Insurance Number a następnie sam NI. Jest to plastikowa karta, wielkości karty kredytowej. Nie można jej zgubić, duplikaty nie są wydawane.


Jeszcze nie masz NIN…

Jeśli nie masz jeszcze NIN, musisz ubiegać się o Emergency Tax Code, czyli zastępczy kod podatkowy. Posiadacze Emergency Tax Code płacą jednak wyższe podatki. Dlatego jeśli tylko otrzymasz NI, musisz to zgłosić pracodawcy. Wtedy będziesz mógł się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku.


Odprowadzasz składki, masz prawo do leczenia

Jeśli mieszkasz w UK, pracujesz tam legalnie, odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, masz takie samo prawo do świadczeń medycznych jak obywatele państwa.


Jesteś bezrobotny. Nie masz NIN. Co z leczeniem?

Jeżeli jesteś bezrobotny, masz prawo do korzystania z opieki medycznej w Zjednoczonym Królestwie. Jest jeden warunek: musisz być zarejestrowany w polskim urzędzie pracy i objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Od czasu zarejestrowania musi upłynąć 4 tygodnie. Prawo do opieki medycznej z tytułu poszukiwania pracy w Zjednoczonym Królestwie przysługuje Ci tylko przez 3 miesiące.
 
 

Dla Polaków mieszkających w Redditch lub okolic, jest tylko jedno Job Centre Plus rejestrujące osoby do wydania National Insurance Number. Mieści się ono w Birmingham.


Adres:

Ladywood Jobcentre Plus Office
65-77 Summer Row, Ladywood, Birmingham, B3 1LB
Tel: 0121 2378300
Text Tel: 09999 0
Fax: 0121 2378357

Jak dojechać z Redditch do Job Centre Plus w Birmingham?

Najlepszym połączeniem jest transport kolejowy. Wystarczy wsiąść w pociąg z Redditch do Birmingham, i wysiąść na stacji Five Ways, gdyż jest ona łatwiejsza w orientacji. Mapka dojścia do Job Centre Plus jest pokazana na tej mapie .
 
 

Co zrobić aby umówić się na spotkanie?

Aby umówić się na spotkanie wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i oczywiście po angielsku umówić się. Zostaniemy wypytani o podstawowe dane personalne, tj. nazwisko, adres, data urodzenia. Podczas tej rozmowy zostanie nam podana konkretna data spotkania. Po kilku dniach na adres korespondencyjny zostanie przysłane potwierdzenie spotkania w Job Centre Plus.

Obligatoryjnie należy zabrać ze sobą:
 • paszport,
 • dowód osobisty,
 • dokument od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie,
 • kilka ostatnich Payslip'ów,
 • dokument potwierdzający zamieszkanie, od Landlord'a czy agencji mieszkaniowej, lub dokumenty z banku potwierdzające adres zamieszkania,

Na spotkaniu należy być zarejestrowanym w Home Office lub przynajmniej być w trakcie rejestracji.

Należy być punktualnym, w przeciwnym wypadku możemy być zmuszeni do ponownego umawiania się na spotkanie.

Rejestrując się przez telefon, możesz poprosić o skorzystanie z usług tłumacza polskiego. Osoba ta zjawi się z Tobą na wyznaczoną godzinę i w miarę potrzeb pomoże w komunikacji, oczywiście osoba ta nie bierze od Ciebie żadnych opłat.

Samo spotkanie z przedstawicielem Job Centre nie jest czymś "strasznym", zostaniemy wypytani o podstawowe dane personalne, o charakter wizyty i date przybycia do do Anglii itp. Po kilku tygodniach Job Centre przyśle domunt potwierdzający wizyte oraz tymczasowy numer ubezpieczenia. Po kolejnych lilku tygodni (oczywiście okres ten może się skrócić, w zależności od liczby petentów) zostanie przysła karta National Insurance Number.

Pamiętaj aby poinformować Job Centre Plus o:
 • zmienie nazwiska,
 • zmianie adresu,
 • o zmianie staniu cywilnego (w przypadku kobiet).
 
 
 
National Insurance Number czyli ubezpieczenie w Anglii
Przykładowa karta National Insurance Number
 
 
 

Szukaj

Jesteś tutaj: Start Artykuły Poradniki National Insurance Number