Komu zlecić prowadzenie księgowości?

24 Sie

Komu zlecić prowadzenie księgowości?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi firmę, musi również pamiętać o księgowości. Wydaje się, że nie będzie z tym żadnego problemu, choć w praktyce nie jest to jednak takie proste, jakby mogło się nam wydawać. Skoro tak weźmy pod uwagę tę kwestię i zdecydujmy komu najlepiej powierzyć prowadzenie księgowości. Dodajmy od razu, że sposoby są tu trzy. Poza prowadzeniem jej na własny rachunek możemy to również zlecić firmie, która zajmuje się tym zawodowo lub też zatrudnić na etat księgowego. Która opcja wydaje się najlepsza?

Prowadzenie na własny rachunek

W pierwszej kolejności weźmy tutaj pod uwagę prowadzenie księgowości przez samego siebie. Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że jeżeli ktoś już się na taki krok decyduje, to są to przedsiębiorcy, którzy mają firmy dość niewielkie. Często są to przedsiębiorstwa jednoosobowe, w których operacji do zaksięgowania nie jest zbyt wiele i maksymalnie kilka czy też kilkanaście lub kilkadziesiąt w przeciągu miesiąca. Niemniej jednak również i tak skromna liczba operacji dla kogoś, kto nie ma zbyt dużej wiedzy o księgowości może być zadaniem trudnym. Dlatego też warto jest się tutaj posiłkować wszelkiego rodzaju programami i aplikacjami, które są bardzo pomocne. Ryzyko popełnienia jakiegoś rażącego błędu jest wówczas naprawdę niewielkie. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że takie programy są bezcenne.

Firma zewnętrzna

Większe firmy zazwyczaj decydują się na zlecenie prowadzania księgowości firmie zewnętrznej, co również jest bardzo dobrym pomysłem. Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać o ubezpieczeniu. Każda firma jest bowiem ubezpieczona i mimo że to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za prowadzone przez zewnętrzną firmę operacje, to jednak może wystąpić o odszkodowanie, z którego uzyskaniem przy jakimś błędzie księgowego danej placówki problemów nie ma.

Samo znalezienie takiej firmy również jest dość proste. Na pewno bardzo pomocny jest tutaj internet. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i wpisać frazę „biuro księgowe Dąbrowa Górnicza”, „biuro rachunkowe Dąbrowa Górnicza” i tym podobne, jeśli szukamy biura na terenie Dąbrowy Górniczej. Oczywiście analogicznie postępujemy z innymi miastami, Dąbrowę Górniczą zastępując inną nazwą miejscowości.

Księgowy

Ostatecznie możemy jeszcze zatrudnić księgowego. To również dobra opcja, choć wcale nie najlepsza. Trzeba bowiem pamiętać, że liczyć musimy się tutaj ze stałym miesięcznym kosztem niezależnie od księgowanych operacji. Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem będzie wykonawca z zewnątrz. Wracając do Dąbrowy Górniczej, z pełnym przekonaniem polecić możemy to biuro księgowe – http://www.tributum-kancelaria.pl.