Lokal użytkowy pod działalność gospodarczą- jak go znaleźć?

lokal biurowy 2 Cze

Lokal użytkowy pod działalność gospodarczą- jak go znaleźć?

Tak naprawdę niejako kluczową kwestią jest to, w jakim lokalu będziemy prowadzić naszą działalność. W wielu przypadkach to właśnie wygląd takiego lokalu, jego powierzchnia, a także usytuowanie bardzo mocno wpływają na klientelę, rentowność i ruch w biznesie. Nosząc się więc z myślą o tym, aby taki lokal wynająć lub kupić, warto odpowiednio wcześniej przygotować się na niektóre aspekty, które mogą potem nas dotyczyć.

Zakup lokalu użytkowego- na co zwrócić uwagę?

Oczywiście- na to, gdzie ten lokal się znajduje i jak jest duży. Po pierwsze, lokalizacja powinna być dopasowana do klienteli. Warto więc przeanalizować, do jakich klientów chcielibyśmy dotrzeć- czy do młodych mam, osób starszych, dzieci, a może do ludzi pracujących na etatach? Ludzie będą korzystać z naszych usług w momencie, kiedy będą one blisko i pod ręką. Dlatego też czasem naprawdę opłaca się dołożyć do lepszej lokalizacji, w której będzie większy ruch, gdyż to automatycznie pozwoli nam zarobić więcej. Zanim jeszcze wybierzemy interesujące nas lokale, dobrze jest sprawdzić, jak wygląda średnia cena metra kwadratowego lokalu użytkowego w okolicy, która nas interesuje. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy w przypadku danego lokalu cena nie jest zbyt wysoka, a także będziemy przygotowani na to, ile będziemy musieli wydać jeśli będziemy chcieli kupić lokal na własność.

Zastanawiając się, co sprawdzić przed kupnem lokalu użytkowego, na pewno warto wziąć pod uwagę stan techniczny lokalu. Niektóre lokale wprost proszą się o gruntowny remont, ale osoba sprzedająca nieruchomość sama nie chce się w niego angażować, tym bardziej, że bardzo często jest tak, że kupujący tak czy inaczej będzie musiał w pewien sposób przystosować lokal do własnych potrzeb. Warto więc tę kwestię omówić już na początku, zwłaszcza jeśli podczas oglądania obiektu od razu widzimy, że taki remont będzie konieczny.

Jak wygląda kwestia płatności VAT-u podczas nabywania lokalu?

Wynajem to jedno, a zakup to drugie. Podczas dokonywania zakupu zazwyczaj interesuje nas podatek od zakupu lokalu użytkowego. Jak się okazuje, w szczególnych przypadkach można zostać zwolnionym z jego płacenia, a mianowicie wtedy, kiedy według ustawy oznacza to pierwsze zasiedlenie i użytkowanie lokalu w ramach nieruchomości. W takiej sytuacji można skorzystać z możliwości niepłacenia podatku, albo też można opłacić go dobrowolnie. Oczywiście, ustawa ta posiada swoje zawiłości, w których warto zorientować się wcześniej, aby mieć świadomość tego, czy w przypadku konkretnego lokalu będzie można skorzystać z tej ulgi.

Czy osoba prywatna może kupić lokal użytkowy?

To również jest jedno z pytań często zadawanych. Okazuje się, że tak, trzeba tylko odpowiednio zorientować się w kwestiach płatności VAT. Bardzo często osoby prywatne decydują się na zakup takich lokali, a następnie ich wynajem po to, aby zapewnić sobie później regularne źródło dochodu, które będzie pochodziło z czynszu. Można to więc traktować jako pewną inwestycję.

Więcej o lokalach użytkowych znajdziesz tutaj: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-lokale-handlowo-uslugowe/