Jak dbać o meble sosnowe? Sprawdzone wskazówki!

27 Lut

Jak dbać o meble sosnowe? Sprawdzone wskazówki!

Piękne drewno w domu stanowi ozdobę każdego wnętrza. Jednak to, czy zachowa ono swoją wysoką estetykę oraz właściwości na przestrzeni wielu lat, zależy od stosowanych metod pielęgnacji. W tym artykule zastanowimy się, jak dbać o meble sosnowe, które – ze względu na swoją wytrzymałość, atrakcyjną cenę oraz wyjątkowy wygląd – cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków!

Jak dbać o meble sosnowe? Różnice między drewnem surowym a woskowanym

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o meble sosnowe, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy posiadasz wyroby stworzone na bazie surowego drewna, czy też woskowane. Od tego zależeć będzie zarówno proces czyszczenia ich powierzchni, jak i zastosowane metody pielęgnacji.

Zacznijmy od mebli z drewna surowego, które cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród wielbicieli antyków i stylu rustykalnego. Wymagają one specjalnego traktowania, ponieważ bez regularnych zabiegów pielęgnacyjnych mogą stracić na swojej wyjątkowości. Absolutną podstawą  jest tutaj przede wszystkim olejowanie, które powinno się przeprowadzać nawet raz w miesiącu. Dzięki temu powierzchnia mebli stanie się twardsza, a wszelkiego rodzaju zarysowania, plamki czy inne drobne defekty wynikające z wieloletniego użytkowania staną się mniej widoczne.

A co w przypadku mebli z drewna, które zostało wcześniej poddane woskowaniu? Najlepiej do ich pielęgnacji stosować mleczko z dodatkiem wosku, które należy nakładać miękką ściereczką. W ten sposób przedłużysz ich żywotność, a także sprawisz, że będą prezentowały się wyjątkowo na przestrzeni wielu lat. Ważne jest również samo użytkowanie takich mebli – unikaj przede wszystkim stawiania na nich mokrych i gorących przedmiotów, które mogą zniszczyć ich warstwę ochronną.

Pamiętaj! Aby prawidłowo dbać o meble sosnowe, stosuj wyłącznie wysokiej jakości oleje oraz mleczka, które nie zawierają szkodliwych dla drewna substancji.

Co jeszcze warto wiedzieć i pielęgnacji mebli z drewna sosnowego?

Jak dbać o meble sosnowe, by ich nie uszkodzić albo nie przebarwić? Stosowanie odpowiednich środków, dostosowanych do gatunku i sposobu wykończenia, to oczywiście podstawa, ale nie wszystko. Przede wszystkim na co dzień warto przecierać kurz oraz niewielkie zabrudzenia suchą, bawełnianą ścierką – drewniane powierzchnie nie lubią wody, dlatego warto jej unikać. Co więcej, pamiętaj o ograniczeniu kontaktu wysokich temperatur z meblami oraz, jeżeli to możliwe, stosowaniu różnego rodzaju podkładek – np. pod kubki z gorącą kawą czy herbatą.

Nie trzeba wiele, by meble z drewna sosnowego pozostały piękne i funkcjonalne przez wiele lat. Zdecydowanie warto w nie zainwestować, ponieważ to wyroby trwałe, piękne i łatwe w pielęgnacji. Jeżeli poszukujesz najlepszych mebli, korzystaj z ofert salonów specjalizujących się w tego rodzaju rozwiązaniach, jak polanomeble.pl. Znajdziesz tam produkty z litego drewna, które zostały odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i które będą cieszyć twoje oczy przez bardzo długi czas.