Jak urządzić mała kuchnię? Najważniejsze zasady!

14 Kwi

Jak urządzić mała kuchnię? Najważniejsze zasady!

Dla wielu osób mała kuchnia oznacza duży problem. Można jednak zaaranżować ją w taki sposób, aby był komfortowa, estetyczne i funkcjonalna – bez względu na metraż. Wystarczy stosować się do kilku sprawdzonych wskazówek, które znajdziesz w niniejszym poradnik. Sprawdź, jak urządzić małą kuchnię, np. w bloku albo biurze!

Jak urządzić małą kuchnię? Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń i stosuj jasne kolory!

Pytania dotyczące tego, jak urządzić małą kuchnię albo jakie wyposażenie wybrać, pojawiają się bardzo często, co wiąże się z tym, że wielu z nas mieszka w blokach, gdzie tego rodzaju pomieszczenia liczą często zaledwie kilka metrów kwadratowych. Kluczem do stworzenia komfortowych warunków jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – liczy się każdy centymetr powierzchni, więc warto podejść do tego z głową.

Warto przede wszystkim korzystać ze ścian – możesz zawiesić na nich drewniane meble, pojedyncze półki czy różnego rodzaju akcesoria kuchenne. Warto również zadbać o to, by poszczególne sprzęty i elementy wyposażenia szczelnie do siebie przylegały i, co równie ważne, pasowały. Jeżeli to możliwe, przechowuj nieużywane na co dzień urządzenia w innym pomieszczeniu (np. garderobie) – w ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca.

A jak urządzić małą kuchnię, by wydawała się bardziej przestrzenna? Istnieje kilka metod optycznego powiększania wnętrz, wśród których tą najlepszą są jasne kolory. Biel, bieże czy jasne odcienie szarości sprawią, że kuchnia będzie wyglądała na większą. Pamiętaj również o mocnym oświetleniu, które również ma wpływ na optykę, a jeżeli nawet to nie pomoże – zawieszeniu lustra, które może zapewnić Ci naprawdę znakomity efekt!

Odpowiednie meble do kuchni to podstawa!

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, wybieraj odpowiednie drewniane meble. Inwestuj przede wszystkim w takie o niewielkich gabarytach, które pasują do wymiarów pomieszczenia. Świetnym pomysłem są wielofunkcyjne meble do kuchni, takie jak stół z rozkładanym blatem, czy krzesła, które z powodzeniem schowasz pod blatem.

Warto również zastąpić zamykane szafki nad blatem otwartymi półkami – dzięki temu przestrzeń wyda się większa, a Ty zyskasz łatwiejszy dostęp do najważniejszych akcesoriów.

Nie masz pomysłu? Skorzystaj z pomocy projektanta!

Czasami aranżacja małej kuchni stanowi spory problem – zwłaszcza w sytuacji, gdy brakuje miejsca w innych pomieszczeniach (np. na składowanie urządzeń) albo kiedy zmiana układu z jakichś powodów nie wchodzi w grę. Na szczęście nie stoisz na straconej pozycji – o to, jak urządzić mała kuchnię, możesz zapytać doświadczonego projektanta wnętrz.

Dlaczego to świetny pomysł? Ponieważ posiada on specjalistyczną wiedzę i wiele realizacji na koncie, dzięki czemu podsunie Ci najlepsze pomysły. Co więcej, architekci wnętrz świadczą swoje usługi w sposób całkowicie indywidualny, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z rozwiązań dedykowanych konkretnemu pomieszczeniu oraz dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji.