Impregnowana wersja keramzytu- gdzie znajduje zastosowanie?

19 Mar

Impregnowana wersja keramzytu- gdzie znajduje zastosowanie?

Keramzyt jest materiałem często wykorzystywanym do różnych zadań- dlatego też występuje w wielu wariantach tak, aby można było go wykorzystywać w ogrodnictwie czy też w budowlance. Specjalną jego wersję stanowi keramzyt impregnowany. Czym się on charakteryzuje? W jakich przypadkach warto go stosować?

Sposób produkcji keramzytu impregnowanego

Sam keramzyt jest pozyskiwany ze skał ilastych, których złoża są dostępne w naszym kraju. W toku produkcji tego kruszywa wypala się te skały w piecach, w których temperatura przekracza tysiąc stopni. Proces ten nadaje tej skale specjalne właściwości- ma ona formę nieregularnych kulek o różnej wielkości, które to kulki mają bardzo porowatą strukturę. To, co wyróżnia keramzyt to także jego niewielki ciężar, a także bardzo dobre, kapilarne podciąganie wilgoci np. z gruntu, na którym zostanie położony. To podciąganie kapilarne jednak nie zawsze stanowi pożądaną cechę, dlatego też do specjalnych zastosowań stworzono keramzyt impregnowany. W procesie produkcji został on jeszcze dodatkowo zaimpregnowany, aby to podciąganie zniwelować do zera przy zachowaniu wszystkich pozostałych jego właściwości.

Dlaczego podciąganie wilgoci nie zawsze jest pożądane?

Keramzyt jest świetnym materiałem izolacyjnym, który stosuje się do wykonywania posadzek i wylewek osadzonych bezpośrednio na gruncie. Jednakże, przy zastosowaniu klasycznego keramzytu, stale występowałoby podciąganie wilgoci do góry z gruntu, co doprowadziłoby do zniszczenia wykonanej posadzki. Dzięki impregnowanej wersji keramzytu można ograniczyć nasiąkanie izolacji i tworzyć bardzo wytrzymałe posadzki i wylewki.

Keramzyt impregnowany można zamówić w wersji workowanej w tak zwanych big bagach. Jest także możliwość zamówienia go w formie sypkiej specjalnym samochodem ciężarowym. Wiele zależy więc od tego, jak dużej ilości tego kruszywa potrzebujemy do naszej inwestycji. Keramzyt dodatkowo wymaga ubicia i zagęszczenia, warto więc zamawiać to kruszywo z zapasem.

Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/