Czym jest i ile kosztuje domena internetowa?

30 Wrz

Czym jest i ile kosztuje domena internetowa?

Jeśli planujesz założenie strony internetowej, nie możesz zapomnieć też i o domenie, a więc jej nazwie. Jeśli interesuje Cię zakup domeny, a skoro tu jesteś, jesteśmy pewni, że tak, za chwilę uzyskasz wszystkie informacje, które wiążą się z tym produktem. Między innymi to, ile za taką domenę przyjdzie nam zapłacić.

Jak wybrać domenę?

Wybór nazwy domeny nie jest zadaniem tak łatwym, jak się wielu może wydawać. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać tutaj o tym, że nie powinny w jej nazwie występować polskie znaki, mimo że jest to możliwe. Takie domeny mogą być trudne do zapamiętania. Szczególnie będzie tak w sytuacji, kiedy to mówimy o stronie międzynarodowej, z której korzystać będą nie tylko Polacy, ale również i obcokrajowcy.

Pamiętajmy też, aby w domenach nie umieszczać spacji. Zamiast tego lepiej postawić na myślnik, choć i tego znaku lepiej unikać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą dwóch słów, nie odgradzając ich od siebie żadnym znakiem.

Końcówki

Rejestracja domen dotyczy także ich różnych końcówek. Jak nie trudno się domyślić w Polsce najpopularniejsze są domeny z końcówkami .pl. Równie dobrze postawić można na domeny z końcówkami .com czy .eu, co odnosi się do Unii Europejskiej. Najmniej popularne są natomiast końcówki regionalne czy funkcjonalne, a więc na przykład .travel.

Koszt

Koszt domeny zależny jest od jej końcówki. Najpierw jednak musimy sprawdzić, czy domena nas interesująca nie jest już zarezerwowana przez kogoś innego. Jeśli jest inaczej, będziemy musieli poszukać czegoś innego brzmiącego podobnie. Wracając do kosztów, najdroższe są w Polsce domeny z końcówkami.pl, których roczne utrzymanie kosztuje około 100 zł. Około połowy tej kwoty kosztować nas będą domeny z końcówkami globalnymi. Najtańsze są natomiast te, które mają końcówki regionalne.

Zauważmy w tym miejscu, że koszt utrzymania nie jest równy kosztowi zakupu takiej domeny. Zdarza się bardzo często, że są one zupełnie darmowe. Okazać się jednak może, że wówczas jej przedłużenie będzie o wiele droższe aniżeli nam się wydawało. Niekiedy lepiej więc zapłacić za nią na starcie, aby mieć pewność, że jej przedłużenie nie będzie zbyt kosztowne. Rejestracja domen i tak na ogół jest dość tania.

Jeśli mielibyśmy coś tutaj polecić, wskazalibyśmy na firmę Wer, która takie domeny ma naprawdę tanie, co dotyczy tak ich zakupu, jak i przedłużenia. Weźmy także pod uwagę, że w wer.pl znajdziemy również inny niezbędny produkt, który musimy nabyć, aby prowadzić stronę internetową. Jest nim hosting. W tym przypadku pakietów hostingowych mamy kilka. Jest to o tyle ważne, że każdy niezależnie od swoich potrzeb i wymagań znajdzie serwer dla siebie odpowiedni.

Połączenie z hostingiem

Na koniec wspomnijmy jeszcze o połączeniu domeny z hostingiem www. Powiązanie takie następuje z wykorzystaniem serwera DNS, czym zajmuje się firma, która tworzy dla nas stronę www. Wówczas domena zacznie wyświetlać stronę w ciągu 48 godzin od momentu połączenia jej z wybranym przez nas hostingiem.