System podatkowy w Hiszpanii a własna działalność

18 Wrz

System podatkowy w Hiszpanii a własna działalność

Zakładając działalność gospodarczą, pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim system podatkowy i ubezpieczeniowy kraju, w którym ją prowadzimy. Nie jest żadną tajemnicą, że w Polsce nie jest z tym najlepiej. Wielu przedsiębiorców musi oddawać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędowi Skarbowemu nawet połowę swoich zarobków czy więcej. Trudno w związku z tym powiedzieć, że system podatkowy dla przedsiębiorców w Polsce jest korzystny. Jak jest z tym w Hiszpanii?

CIT w Hiszpanii

Wydaje się, że w kraju tak bardzo oddalonym od Polski jest z tym zgoła odmiennie. Trzeba być bowiem sprawiedliwym i powiedzieć, że przedsiębiorcy z płaceniem podatku większych problemów tu nie mają. Najważniejsze jest bowiem to, że wysokość podatku uzależniona jest od ich dochodów.

Jeszcze dziesięć lat temu stawka CIT wynosiła tutaj 32%. Można by powiedzieć, że to całkiem sporo. Widocznie tak uważał również hiszpański rząd, ponieważ w roku 2007 doszło tutaj do ważnych zmian. Od tego momentu obowiązują tutaj dwie stawki tego podatku, które wynoszą odpowiednio 25% i 30%.

Pierwszą są obarczeni przedsiębiorcy, którzy rocznie zarabiają poniżej 120 202,41 euro. Po przekroczeniu tej granicy stawka jest natomiast o pięć punktów proc. wyższa.

Księgowość

Tak jak i w Polsce bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie księgowości. Przedsiębiorcy mogą to oczywiście robić osobiście, choć wydaje się, że lepiej jest to zlecić jakimś specjalistom. Tym bardziej że nie brakuje tam podmiotów polskich, które prowadzą księgowość w Hiszpanii, wychodząc do klientów nie tylko znad Wisły, ale również i lokalnych przedsiębiorców, którzy na tej płaszczyźnie potrzebują jakiegoś wsparcia.

Jeżeli chcecie oszczędzić na czasie, a jednocześnie mieć pewność, że księgowość w Hiszpanii będzie prowadzona sumiennie i poprawnie warto na takie biuro księgowe postawić. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem biuroksiegowewhiszpanii. Od Was zależy czy z takiej pomocy skorzystacie, choć po opiniach o danym podmiocie wyraźnie widzimy, że wato się na taką współpracę zdecydować.